Charme Felin * PL

signiore066

 

 

Ragdoll (ang. szmaciana lalka) – rasa kota zaliczana do kotów półdługowłosych (koty o włosach średniej długości; kategoria II FIFe). Nazwa rasy pochodzi od szeroko rozpowszechnionej legendy, według której, gdy ragdolla weźmie się na ręce, kot odpręża się, rozluźnia mięśnie i staje się uległy w stopniu przewyższającym inne rasy kotów. W celu popularyzacji rasy rozpowszechniano też mit o rzekomej odporności ragdolli na ból . Ragdolle są spokojne, delikatne, o zrównoważonym temperamencie, umiarkowanie aktywne i przyjazne. Szukają kontaktu z człowiekiem i chętnie pozwalają się nosić na rękach, gdzie zupełnie się odprężają nawet wtedy, gdy nosi się je nieprawidłowo. Dzieje sie tak na skutek tak zwanego wiotczenia mięśni. Ragdoll podniesiony do góry rozluźnia mięśnie i bezwładnie zwisa. Stąd właśnie pochodzi nazwa tej rasy - ragdoll, czyli szmaciana lalka. Nie zawsze jednak możemy zaobserwować to zjawisko, ponieważ aby kot mógł się całkowicie odprężyć musi być na rękach osoby której ufa. Ragdolle szybko zżywają się ze swoimi właścicielami i mocno sie do nich przywiązują.

Koty te są ciche, a wydawane przez nie delikatne dźwięki są przyjemne dla ucha. Chociaż nie są szczególnie ostrożne ani nie potrafią się agresywnie i skutecznie bronić, to jednak posiadają zdrowy instynkt i rozwiniętą inteligencję. Ze względu na brak agresji żyją w zgodzie z innymi zwierzętami.

Znakomicie przystosowują się do małych mieszkań. Są spokojne i bardzo rzadko wspinają się na półki czy meble. Pamiętajmy jednak, że charakter każdego kota jest indywidualny i niepowtarzalny a w dużej mierze kształtowany przez ich opiekunów.
Ragdoll jest mało ruchliwy, wyjątkowo ufny i spokojny. Lubi obecność dzieci oraz jest bardzo cichy i łagodny. Powstało wiele mitów na ich temat. Wbrew panującemu stereotypowi ragdolle nie są wytrzymałe na ból i odczuwają go tak jak inne koty, chociaż ich cierpliwość wobec niedelikatnego traktowania może powodować takie wrażenie.
 
Futro ragdolla jest średniej długości. Mimo tego nie wymaga ono specjalnych zabiegów i jest niezwykle łatwe w pielęgnacji. W odróżnieniu od innych ras półdługowłosych ragdolla wystarczy wyczesywać raz na kilka dni. W okresie wymiany okrywy włosowej - tak zwanego linienia - należy robić to częściej. W dotyku futerko ragdolla jest bardzo miękkie i delikatne.
Kociaki rasy ragdoll rodzą się białe. Kolor na ich futerku zaczyna się ujawniać dopiero po około 10 dniach. Koty z wiekiem stają się coraz ciemniejsze.

 Ragdoll występuje w trzech rodzajach umaszczenia: Colourpoint, Mitted i Bicolour i w 10
odmianach kolorystycznych dla każdego rodzaju - kody EMS.
Kod EMS    RAG n,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j/03/04-21
Umaszczenia występują w następujących odmianach barwnych:
- seal
- blue
- lila
- cream
- czekoladowym
- cynamonowym
- rudym
WCF dopuszcza wszystkie domiany barwne.Ragdoll: Standard FIFE

Bicolor- barwa ciała powinna być jaśniejsza od plam występującym na kocie. Grzbiet i brzuch muszą być jasne, podobne jak i nogi. Nos ma być różowy. Ciemne są uszy, pyszczek i ogon. Muszą one być mocno skontrastowane, najwyżej zaś cenią maskę obwiedzioną na biało, w kształcie litery "V".

Colorpoint - podstawowa barwa ciała musi być jaśniejsza od oznak, a pierś, śliniaczek musi być jaśniejsze od barwy ciała. Oznaki tradycyjne występują na uszach, pyszczku, nogach i ogonie. Powinny kolorystycznie harmonizować z barwą reszty ciała.

Colorpoint mitted - barwa ciała i oznaki są takie same jak u odmiany colourpoint za wyjątkiem stóp i brody. Broda musi być biała, od niej ciągnie się biała smuga do nosa. Naprzednich łapach są długie, białe "rękawiczki", na tylnych kończynach zaś biel powinna sięgać pięty. Od śliniaczka w dół, miedzy nogami biegnie biały pas, który ciągnie się aż do ogona.   

  Ciało ragdolla powinno być duże, długie i muskularne. Kotki mogą osiągać wagę 4-6 kg, kocury zaś 7-10 kg. Koty tej rasy rosną powoli i pełną dojrzałość osiągają w wieku 3-4 lat. Ciało dorosłych kotów powinno mieć w barkach tą samą szerokość co w zadzie. Ogólny zarys ciała powinien być prostokątny. Kończyny są średniej długości, silne i muskularne. Duże i zaokrąglone łapy powinny mieć między palcami wyraźne kępki włosów. U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, ponieważ są dłuższe niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód.


Charakterystyka Ogólna

Wygląd
Ragdoll jest dużym kotem o mocnym i muskularnym ciele.
Rozmiar Duży.
Głowa - Kształt
Średniej wielkości. W kształcie szerokiego klinu z płaskimszczytem pomiędzy uszami.
Nos
Nos lekko wgłębiony na wysokości stopu.
Policzki
Policzki dobrze rozwinięte, lekko zaokrąglone.
Kufa - Broda
Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą.
Uszy - Kształt
Średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach.
Uszy - Umiejscowienie
Nisko na czaszce, lekko nachylone ku przodowi.
Oczy - Kształt
Duże i owalne. Zewnętrzna krawędź powinna być na poziomie dolnej krawędzi uszu .
Oczy - Kolor Niebieski. Preferowany możliwie najciemniejszy kolor pozostający w harmonji z kolorem futra .
Szyja
Krótka i mocna.
Korpus - Struktura
Długie ciało, średnia do mocnej struktura kośćca, muskularny. Klatka piersiowa szeroka, dobrze rozwinięta. Ciężkie i muskularne w tylniej części. Dorosłe kocury są szerokie w ramionach.
Kończyny
Średniej długości, średnia do mocnej struktura kośćca. Tylnie nogi są nieznacznie dłuższe kształtując nieco pochylona ku przodowi sylwetkę kota.
Łapy
Duże, okrągłe, zwarte. Między palcami pędzelki.
Ogon
Długi, średniej grubości u nasady, nieznacznie zwężający się ku końcowi, proporcjonalny do reszty ciała. Puszysty.
Futro - Struktura Średniej długości, gęste, miękkie, jedwabiste w fakturze, leżące na korpusie i łamiące w czasie ruchu.Dłuższa wokół szyi (kryza) , otulająca twarz.
Krótka na twarzy, wydłużająca się poprzez szczyt głowy i kark ku reszcie ciała. Średniej długości do długiego na brzuchu i portkach. Krótkie lub średniej długości na przednich łapach.

 Punktacja za standard rasy
(według FIFe)

Głowa

20

Oczy

10

Korpus

20

Nogi

5

Ogon

5

Futro kolor

25

Futro jakość

10

Kondycja

5


  
                                                                             

Kod QR

QR-Code dieser Seite

Certyfikat

certyfikat