Charme Felin * PL

Kilka praktycznych rad dla osób pragnących zakupić kota, a w szczególności Ragdolla. 

   

   Po pierwsze ; co kupić dla kociaka?                                     

1)     Kuweta – podstawowy problem . Na pewno kuweta duża , Ragdoll   jest kotem dużym , i nie byłoby dla nas zbyt przyjemne , gdyby radosna twórczość naszego pupila nie trafiała , tam gdzie należy , z przyczyn od kota niezależnych . Kwestia wtóra – kuweta zamykana , czy otwarta ? W początkowej fazie rozwoju naszego pupila , zalecana jest kuweta otwarta. Mały kociak ma duży problem z dostaniem się do kuwety krytej, z uwagi na dużą wysokość wejścia do niej. W miarę upływu czasu , gdy nasz pupil przestaje być kociątkiem , możemy przystąpić do nauki korzystania z kuwety krytej. Kryta kuweta zapewnia kotu intymność , nam oszczędza ciągłego sprzątania rozsypanego żwirku ,zwiększa higienę  wokół kuwety ,oraz stanowczo zmniejsza uciążliwość dla domowników. Ale coś za coś, sprzątanie kuwety , oraz wymiana żwirku jest możliwa po zdjęciu pokrywy. Reasumując , musimy zaopatrzyć się w następujące przedmioty ;

a) kuweta otwarta (małe kociątko) ,

b) dywanik do podłożenia pod i wokół  kuwety( można kupić specjalne dywaniki przed kuwetę, lub dywanik łazienkowy) ,pozwoli nam to zachować czystość wokół kuwety ,

c) łopatka do czyszczenia żwirku,

d)kuweta zamykana ,w sprzedaż jest duży wybór kuwet ( nasze koty korzystają z kuwet zamykanych ).

Sprawy około kuwetowe mamy omówione , a więc przejdźmy do kwestii następnej.


2)    Żwirek do kuwety- temat rzeka ilu hodowców tyle opinii . W naszej hodowli używamy żwirku roślinnego ( Cat’s Best ),  oraz peletu drzewnego . Pelet jest dobrym rozwiązaniem,  szczególnie dla osób posiadających więcej kotów.  Dla małych kociąt do 16 tygodnia życia niestosujemy żwirków bentonitowych , oraz żwirków silikonowych zbrylających . Małe kocięta często zjadają żwirek, i jest to ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia ,a nawet i życia naszego pupila. Należy zaopatrzyć się w specjalną łopatkę do czyszczenia kuwety , środki  dezynfekcyjne  , oraz czyszczące. Pamiętajmy o bezwzględnym utrzymywaniu kuwety w czystości , kot jest bardzo czystym stworzeniem , i jeśli będzie miał mocno zabrudzoną kuwetę , zrobi nam prezent nie koniecznie ta gdzie byśmy tego chcieli.


3)    Legowisko – na rynku dostępny jest  ogrom legowisk wszelakiego rodzaju. Są legowiska otwarte , zamknięte , welurowe, puchate, z koralikami , dzwoneczkami ,  cekinkami , itd. . Wchodząc do sklepu , zaczynamy się zastanawiać , czy dany kolor i forma legowiska będą zadawalały naszego pupila , oraz czy będą pasowały do wystroju wnętrza w naszym domu. Jak wielkie jest nasze zdumienie , gdy okazuje się że nasz podopieczny ani myśli spać w zakupionym przez nas legowisku, co więcej , on tam nawet nie chce wejść .W naszym domu tylko jeden kot sypia w legowisku , albowiem ulubił sobie spanie na komodzie . Przez długi czas sypiał obok legowiska, aż po kilku tygodniach zdecydował się na legowisko . Pozostałe koty pomimo porozmieszczanych legowisk , toczków, budek , najbardziej lubią spać na poduszkach w łóżkach z nami , z dziećmi oraz na drapakach . Nasza rada jest następująca : Na początek dobrze jest się zaopatrzyć w kocyk lub poduszeczkę i przez pierwsze dni obserwować kotka, gdzie najczęściej sypia i dopiero wtedy zakupić odpowiednie legowisko dla kotka , lub nową poduszkę dla siebie.


4)    Drapak- jest podstawowym i niezbędnym sprzętem w domu. Im lepsza konstrukcja drapaka tym lepszy stan psychofizyczny naszego pupila, oraz co równie ważne bezszkodowy stan naszych mebli (szczególnie tapicerowanych). Optymalna konstrukcja drapaka , spełniająca wymogi kota nie oznacza że musimy kupować drapak za duże pieniądze. Dostępne w handlu piękne rozbudowane drapaki z budkami ,huśtawkami i labiryntami są bardzo fajne , ale drapaki robione samodzielnie mogą być równie dobre , pod warunkiem zachowania najważniejszych funkcji. Najważniejsza w drapaku jak sama nazwa wskazuje jest powierzchnia do drapania . Kot drapiąc ściera martwą warstwę pazurów , oraz co równie ważne oznacza swoje terytorium (kot przy poduszkach łapek posiada gruczoły zapachowe).Przy samodzielnej budowie drapaka należy pamiętać , iż pionowa powierzchnia do drapania czyli: wysokość słupków owiniętych sznurem ,wykładzin lub dywaników(najlepiej wykonane z sizalu), powinna wynosić tyle aby dorosły ragdoll stojąc na tylnych łapach w pozycji wyprostowanej  mógł swobodnie wyciągnąć przednie łapy i drapiąc ścierać pazury, bez konieczności przysiadania.


5)    Transporter – podstawowym elementem kociego wyposażenia jest transporter. Najlepsze są transportery plastikowe , bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, najlepiej dają się umyć i zdezynfekować nawet w trakcie długiej podróży, mają jeszcze tę zaletę , że zabezpieczają naszego pupila przed przygnieceniem, czy to w tłoku ,czy w czasie podróży. Bardzo ładne są transportery wiklinowe , lecz może być problem z utrzymaniem w nich czystości. Miękkie transportery z materiału ze stelażem , są łatwe do czyszczenia(prania) , tylko należało by mieć zawsze pod ręką pralkę, a z tym może być w podróży kłopot .Wiele osób zabiera swojego pupila do pracy, w większości korzystając z transporterów stylizowanych na torebki , o sztywnej najczęściej skórzanej konstrukcji. Jest to też dobre rozwiązanie ,albowiem wnętrze takiego transportera jest odpowiednio usztywnione , ma odpowiednią wentylację, oraz jest impregnowane , zapewniając komfort naszemu pupilowi. Ostatnie rozwiązanie dotyczy głównie właścicieli kotów małych ras, pamiętać należy że ragdoll jest kotem dużym , transporter dla kotki powinien mieć około 50 cm długości , a dla kocura około 60 cm. Każdy kot musi mieć transporter. Transporter jest konieczny  nawet przy najkrótszej podróż samochodem,  przy wizycie u weterynarza. Pamiętajmy podróż jest dla kota wielkim stresem i nie jesteśmy wstanie przewidzieć i w porę zareagować jeśli nasz pupil spanikuje, może nam uciec , a w samochodzie wpaść pod pedały co jest wielkim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. W naszej hodowli nie wydajemy kociąt nowym właścicielom , jeśli przyjadą po kotka bez transportera.


6)    Zabawki-z zabawkami dla kociąt jest trochę tak jak z zabawkami dla dzieci, po pierwsze zdrowy rozsądek . Kocie zabawki szczególnie dla kociąt nie mogą składać się z elementów które kociak mógł by rozgryźć i połknąć (plastikowe oczy myszek , koraliki przyklejane do zabawek). Następną grupą są zabawki na sznurku, tymi zabawkami możemy się bawić z kotkiem tylko osobiście, po zabawie chowając zabawkę. Znane są wypadki zadzierzgnięcia i uduszenia kociaka na sznurku , czy to od zabawki ,czy wolno wiszącym. A teraz to co przyjemne. W sklepach zoologicznych jest wielka różnorodność zabawek ,koty uwielbiają piórka na patyku , kuleczki , piłeczki, myszki, zabawki nakręcane ,z dzwoneczkami, z kocimiętką ,nawet zwykła karka papieru ugnieciona w kulkę lub piłeczka pingpongowa może okazać się świetną zabawką. Każdy kot lubi co innego , ale wszystkie uwielbiają gonić i polować.


7)    Miseczki –najlepsze są miseczki ceramiczne lub metalowe , plastikowe zużywają się szybciej i trzeba je częściej wymieniać .Miseczki powinny być wielkościowo zróżnicowane ,miseczka na suchą karmę może być większa i plastikowa, natomiast miseczka na karmę mokrą lub surowe mięso powinna być stalowa lub ceramiczna, powinna być na tyle duża aby pomieściła jednorazową porcję karmy. Po każdym zakończonym posiłku miseczki należy umyć .Miseczka na wodę powinna być ceramiczna lub metalowa, wodę wymieniamy często pamiętając o każdorazowym wymyciu miseczki.


8)    Środki do pielęgnacji-musimy zaopatrzyć się w następujące artykuły : Grzebień najlepiej z obrotowymi zębami , szczotka z końcówkami w kształcie kulek, cążki do obcinania pazurków .Ragdolle nie wymagają codziennego czesania , niemniej czasem trzeba je wyczesać  szczególnie w okresie linienia (zmiana futra z zimowego na letnie).Ragdoll ma kilka miejsc na futrze gdzie lubią tworzyć się kołtuny, są to następujące miejsca: Pod pachami, w pachwinach, pod brodą , oraz za uszami, miejsca te należy kontrolować i szczególnie dokładnie rozczesywać.


Kot w domu to nie tylko legowisko , drapak , kuweta , etc. Kociak w domu to zmiana nawyków .Wydawać by się mogło że prozaiczne czynności nie są niebezpieczne dla naszego pupila , a jednak , musimy pamiętać że: (teraz zaczynamy wyliczankę)


- nigdy nie zostawiamy w miejscu dostępnym dla kota igieł , szpilek, agrafek, drobnych przedmiotów(metalowych, plastikowych, drewnianych),cekinów, koralików, nici, sznurków, tasiemek, gumek recepturek, gumek frotek. Mały kotek może połknąć któryś z tych przedmiotów ,w części lub w całości. Każde ciało obce w żołądku lub jelitach może doprowadzić do konieczności zabiegu chirurgicznego lub nawet śmierci kotka.


-nie zostawiamy  w żadnym dostępnym dla kota miejscu jedzenia, młode kocięta są bardzo  ciekawskie. Podczas eksploracji otoczenia badają otaczający świat wszystkimi zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem. Niestety dla kota niektóre nasze potrawy są szkodliwe, wręcz trujące np .cebula i to w ilościach wręcz symbolicznych. Postarajmy się nauczyć naszego pupila aby nie chodził po stole i blatach kuchennych, unikniemy w ten sposób zagrożeń związanych z zatruciami, skaleczeniami oraz poparzeniami . Ragdolle są kotami wyjątkowo inteligentnymi , bardzo chętnie i szybko się uczą, a więc wystarczy trochę chęci z naszej strony i unikniemy zagrożeń.


-przed przyjęciem kotka do domu bezwzględnie musimy zweryfikować gatunek posiadanych przez nas roślin. Musimy przeglądnąć rośliny pod kontem toksyczności dla kota. Rośliny trujące należy usunąć , resztę ustawić w miejscach niedostępnych  dla kotka. Dorosłe Ragdolle z natury nie mają tendencji do podgryzania roślin , co innego gdy mamy do czynienia z młodym kociakiem , który z ciekawości pogryzie wszystko co go zainteresuje. W taki sposób nasz pupil może nabawić się zatrucia pokarmowego, uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. Niektóre rośliny są tzw. Śpiącymi zabójcami, spożywane przez kota w niewielkich ilościach, przez dłuższy czas ,powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, bardzo często objawy chorobowe pojawiają się dopiero wtedy kiedy organ przestaje funkcjonować.


-przewody , kable, kabelki, chowamy jeśli to możliwe za meblami w specjalnych listwach (rynienkach), lub zabezpieczamy specjalnymi spiralami do ochrony kabli. Ragdolle po czwartym miesiącu życia z reguły tracą zainteresowanie podgryzaniem kabli. Jednak jak przy każdej regule istnieją wyjątki. Bywają koty które nawet w starszym wieku nie zmieniają upodobań  jeśli chodzi o gryzienie kabli.


-środki chemiczne ,do chemii gospodarczej musimy podejść zdroworozsądkowo , starajmy się uniknąć sytuacji w których zwierzak mógłby mieć bezpośredni kontakt ze środkami aktywnymi.
Myją c podłogę , zamknijmy kota w innym pomieszczeniu lub w transporterze, dopóki podłoga nie wyschnie. Zdarzają się koty , które liżą mokrą podłogę. Zapach niektórych środków dezynfekcyjnych na bazie octu, może powodować zaznaczanie przez niektóre koty najintensywniej  pachnących miejsc moczem. Zawsze zamykajmy pokrywę muszli klozetowej, małe kocie może wpaść do muszli i utopić się, zaś większy kot może nabrać nawyku picia wody z muszli , co jest bardzo niebezpieczne dla zwierzaka . Pomijając zagrożenie bakteriami kałowymi, używane w toalecie środki czyszczące i dezynfekcyjne wytwarzane są na bazie chloru.


-pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w miejscach dostępnych  dla kota lekarstw, nawet w opakowaniu. Koty mają wrodzoną zdolność rozprawiania się z wszelakimi opakowaniami  i zyskują dostęp do tabletek , które są świetnymi zabawkami. Pamiętajmy że niektóre leki przeznaczone dla ludzi są dla kota niebezpieczne, wręcz trujące ,choćby aspiryna. Po wtóre masa kota stanowi około 5-7% średniej masy ciała dorosłego człowieka, więc tabletka przeznaczona dla człowieka poprzez samą ilość  substancji  czynnej jest dla kota niebezpieczna.


-niedopuszczalne jest aby kot miał dostęp do miejsca w którym przechowywane są środki do zwalczania insektów, pułapki na myszy, trutki na gryzonie, kot z ciekawości może rozgryźć opakowanie i nieszczęście gotowe.


-zwracajmy uwagę czym bawi się nasz kot.  Zwykła cebula która wspaniale się kręci i ucieka, a na dodatek szeleści, jest silnie trująca dla kota, wystarczy aby nasz pupil chciał ją przenieść w zębach i witamy się z weterynarzem. Oprócz tego kawa, czekolada, etc. nawet zwykła plastelina przy małym kociaku może okazać się niebezpieczna.


-jeżeli nasz kot ma dostęp do garażu, pamiętajmy że przed uruchomieniem pojazdu musimy przeprowadzić procedurę startową jak pilot samolotu. Sprawdzamy czy kota nie ma pod samochodem, na kołach, w komorze silnika, czy nie schował  się za regałem , na pułkach .Dochodzą do tego zagrożenia związane z przechowywanymi w garażu paliwami, olejami, płynami technologicznymi. Najlepszym sposobem na uniknięcie porannego ataku złości jest :                                 NIE WPUSZCZAĆ KOTA DO GARAŻU!!!!


-ostatnie opisane tu zagadnienie to kompozycje florystyczne, popularne ostatnio wolnostojące bukiety ziół i kwiatów , najczęściej we flakonie. Bardzo dobrze sprawdzają się  w tej roli duże i ciężkie wazony z bezbarwnego szkła, kompozycje umieszczamy wewnątrz wazonu, Ragdoll traci zainteresowanie przedmiotami , do których nie ma dostępu z poziomu zero, uwaga nie dotyczy innych ras kotów, oraz małych kociąt. W tym samym zagadnieniu kolejny podpunkt choinka. Ragdolle nie wspinają się po drzewku , ale bańki zawieszone na dolnych gałązkach to zupełnie co innego. Kot może godzinami trenować ciosy łapką na błyszczącej bańce, z determinacją godną zawodowego pięściarza. Najlepiej na dolnych gałązkach powiesić nietłukące bańki z tworzywa (nie do odróżnienia od szklanych), mając małego kociaka staramy się unikać łańcuchów oraz lamet (anielskie włosy). Przy dorosłym kocie zagrożenie , dla niego jest niewielkie.


No to teraz pora na powitanie kociaka w domu.


W pierwszym dniu pobytu naszego kociaka w domu powinniśmy przygotować jedno zamykane pomieszczenie, w tym pomieszczeniu wyposażonym w kuwetę, w przeciwnym koncie legowisko , miseczki z jedzeniem i piciem, kot powinien przebywać minimum dobę , starajmy się przebywać przez pewien czas z kotem , aby przyzwyczaił się do naszego zapachu.                                                                                                                              Wskazane jest aby przed poznaniem reszty domu , w drugim dniu pobytu , kociak przeszedł kontrolę weterynaryjną.                                                      Lekarz przeprowadza kontrolę  kondycji zwierzaka :

-sprawdzenie stanu zabezpieczenia szczepionkami (książeczka zdrowia) ,

-sprawdzenie czystości oczu , uszu ,sierści,

-osłuchanie serca,

-sprawdzenie jamy ustnej, stan gardła ,zębów, dziąseł,

-badanie palpacyjne ,

-sprawdzenie poprawności budowy kośćca ,stawów oraz mięśni .

Dopiero po wizycie kontrolnej możemy przedstawić naszego nowego podopiecznego innym domownikom.                                                                 

Jeśli mieszkają w naszym domu inne zwierzęta pamiętajmy,  aby pierwsze kontakty odbywały się pod naszą kontrolą, stopniowo kilka razy dziennie po kilka minut.                                                                                                                                                                                                       

Pamiętajmy jest to wielki stres , zarówno dla kociaka jak i rezydentów. Mogą pojawić się ataki paniki lub agresji.                                           

Wybierzmy na zapoznanie pomieszczenie,  w którym nasz nowy pupil  nie będzie miał możliwości  schowania się za meblami , lub w jakiejś ciasnej dziurze.                                                                                                                                                                                                                         

Wyjęcie kotka będącego w szoku z za mebli , może odbić się na psychice malucha na całe jego życie.                                                                       

To w naszych rękach leży odpowiedzialność za to, czy nasz kotek w przyszłości będzie zrównoważony  i  szczęśliwy .                         

Podczas kontaktów z innymi zwierzakami , przy zachowaniach  agresywnych należy zwierzęta natychmiast rozdzielić , zachowania pozytywne nagradzamy głaskaniem , ciepłym tembrem głosu (zawsze).                                                                                                                     

Przyzwyczajanie kotka do nowego domu i domowników powinno być rozciągnięte w czasie .

Sprzedający kotka hodowca , powinien zobligować się, do udzielenia rad i pomocy merytorycznej , przy aklimatyzacji  zwierzaka w nowym domu.

W wypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zachowań , należy bezzwłocznie skontaktować się z hodowcą.